X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Google News Haber Sitelerinde Olması Gerekenler

AnasayfaYazılarGoogle SEOGoogle News Haber Sitelerinde Olmas...

Google News Web Sitesi Kayıt Kriterleri Nelerdir?

Google şirketi, haber sistemini diğer arama motorlarından farklı tutmak ve kaliteli içerikleri insanlara sunabilmek adına bu sistemi son derece ince eleyip sık dokuyor. Bunun için web sitelerinde olmazsa olmaz bazı özellikler istiyor. Sırası ile bunları inceleyelim.

1-) Web Tasarım (Tema) Seçiminizin Uyumlu Olması

Google bunun için öncelikle script yapısına dikkat eder. Türkiye’de bu anlamda kendini ispatlamış hazır haber sistemleri vardır. TheWP Wordpress Haber Teması, tamamı ile Google News politikalarına uygun şekilde geliştirilmiştir. Tüm beklentileri karşılayan bir tema olduğu gibi bu zamana kadar 20’yi aşkın web sitesi TheHaber temamız ile Google News dünyasına dahil olmuştur.

2-) Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Sitenizde köşe yazarları kısmı ve bu yazarlara ait yazılar mutlaka ki olmalıdır. Sitenin anasayfasında sidebar (sağ blok) kısmında bu yazarların resimli olarak listelenmesi artı puan kazandırır. Bununla birlikte yazarlarınız tamamen gerçek fotoğraflar ve kişiler ile listelenmelidir. Bunun detayları gerektiğinde Google tarafından kontrol edilebilir.

Her yazarınız için adını ya da adını soyadını içeren siteniz uzantılı mail adresi mutlaka olmalıdır. Buna örnek olarak [email protected] mail adresi örnek verilebilir. Bu mailler de aktif bir şekilde yazarın kullanımında olmalıdır.

3-) Künye ve İletişim Sayfası

Bir haber sitesinin Google News sitesi için olmazsa olmaz kriteri İLETİŞİM sayfasıdır. Bu iletişim sayfasında her ne olursa olsun gerçek bilgiler paylaşın. ADRES, TELEFON NUMARASI, MAİL BİLGİSİ gibi bilgileri doğru bir şekilde paylaşmalısınız.

KÜNYE sayfası ise tam bir kriterdir. Künya sayfanız yok ise onay almanız çok zor olacaktır. Künya sayfası içerisinde görsel bir düzenin olması önemlidir. Bununla birlikte tüm yazarlarınızın resimleri, mail ve kişisel bilgilerinin bu sayfada listelenmesi son derece iyi olacaktır. Google News Kalite Yönergeleri çerçevesinde künya sayfasında olması gereken net bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • İmtiyaz Sahibi
 • Genel Yayın Yönetmeni
 • Editörler
 • Gece Editörleri
 • Reklam Sorumlusu
 • Sitenizin Sisteminin Yazılımsal ve İsim Bilgileri
 • Adres ve Telefon Numaralarınız
 • Var ise Vergi ve Mali Müşavir Bilgileriniz
 • Hukuk Sorumlusunun Bilgileri
 • Gizlilik Politikası ve Yayın İlkeleri (Ayrı Sayfalarda Oluşturulabilir ve Künye’de Linklenebilir)
 • Abonesi Olduğunuz Ajans Var ise Bilgileri (Logo Koymanız Avantaj Sağlayacaktır)
 • Hizmet Aldığınız Servis Sağlayıcısı Bilgileri (Hosting Şirketiniz – Logo Koymanız Avantaj Sağlayacaktır)

4-) Güncel, Özgün ve Okunma Oranı Yüksek Haber Girişi

Bir haber sitesinin olmazsa olmazı kendisini okutan haberlerdir. Google News İçerik Yönergesi incelendiği zaman haber sitelerinde tüm haberlerde en az %80 özgünlük oranı aranır. Alıntı haberler ile ilerleyen siteler genel olarak 3.sınıf web sitesi olarak nitelendirilir. Sitenize özgün haber girmeniz, sizleri Google News nezdinde benzersiz kılmak için en önemli kriter olur.

Güncel ve okunması muhtemel haberleri tüm siteler ile birlikte özgün olarak girmek sizleri bir adım ileri taşır. Alıntı haberler yapıyor iseniz şayet günde 30 – 40 aralığında haber girişi yapmanız mantıklı olacaktır. Özgünleştirme yapmak yine tavsiyemiz. Yazıların gerçekten haber formatında olması önemlidir. İnsanlara haberi detayları ile anlatmak önemlidir.

5-) Haber’den Ziyade Bilgi İçerikli Yazılar Girin

Konseptiniz haber sitesi olabilir. Ancak her şeyden önce BİLGİ SİTESİ sınıfındasınız. Blog ya da Genel kategorisi altında insanların araması muhtemel konuların başlıklarını açarak bu anlamda bilgiler sunun. Benzersiz içerik, kısa ve öz bilgi sizleri daima çok daha ileriye götürecek, Google News kriterlerinde bir adım daha ileri taşıyacaktır.

6-) Ajans Abonelikleri Büyük Avantaj

Haber sitelerinizin ajanslar üzerinde kaydının olması ya da gazetecilik / haber üzerine dernek üyeliklerinin olması büyük avantajdır. Günümüzde Anadolu Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı gibi şirketler haber sitelerini analiz ederek ciddi anlamda alım yapmaktadırlar. Sizler, bu ajans sistemlerine kayıt olur ve KÜNYE sayfanızda logo ile birlikte tüm detaylarını arama motorlarına sunarsanız fark yaratırsınız.

7-) Sitenin Header (En Üst Kısım) Düzeni

Scriptinize bağlı olarak değişir. Ancak haber sitelerinde iki kademeli menü olur. Bu menünün düzeni size kalmış. Ancak ya en üstte ya da en altta KÜNYE, İLETİŞİM, HAKKIMIZDA, REKLAM gibi alanların yer alması önem arz eder. Ana menünün üstünde ya da altında olmasında sakınca yoktur. Yukarıda verdiğimiz sayfalar doğrudan bilgilendirme kategorisine girdiği için aynı düzende yer almalıdır.

8-) Sitenin Footer (En Alt Kısım) Düzeni

Bu kısımda her ne olursa olsun kullandığınız haber yazılımının isim ve sürüm bilgilerinin olmasına özen gösterin. Yazılımın resmi sayfasına da link vermeyi unutmayın. Yine KÜNYE, İLETİŞİM, HAKKIMIZDA, GİZLİLİK POLİTİKASI gibi sayfaları Footer alanında bulundurmanız mantıklı olacaktır. Bunlar dışında footer düzenini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

>>> Yazının Devamı için Tıklayın...


Top